9

Znieczulenie w kręgosłup i jego następstwa

użytkownik anonimowy

Mam 30 lat. Jestem po dwóch ciążach. Obydwie zakończone cesarskim sięciem. Pierwszy poród odbył się w narkozie, natomiast drugi, w maju tego roku, przy znieczuleniu w kręgosłup. Praktycznie od samego początku miejsce po wkłuciu jest przeze mnie cały czas odczuwalne, a wieczorami czuję ból (tak jabym została w tym miejscu przerwana). Nie mam wątpliwości, że jest to następstwo znieczulenia.

Natomiast chciałabym wiedzieć dokładnie, co powoduje ten stan. Czy coś w kręgosłupie mam uszkodzone? Czy można to skutecznie leczyc, czy też tylko objawowo - ból? Czy może to się przerodzic w coś poważniejszego - niedowłady, paraliże? Podsumowując, chciałabym powiedzieć, że po narkozie nie miałam, żadnych bardzo uciążliwych dolegliwości i rekonwalescencja wcale się nie przedłużała - zarówno w porównaniu do innych pań rodzących naturalnie, których to stan po porodzie mogłam obserwować, jak również w odniesieniu do mojego stanu po znieczuleniu w kręgosłup. Poza tym, gdybym wiedziała o takich skutkach ubocznych, jakie mi teraz dokuczają (przy znieczuleniu w kręgosłup), to na pewno bym się na nie nie zgodziła i żądałabym narkozy.

Odpowiedzi - Znieczulenie w kręgosłup i jego następstwa
Odpowiedź eksperta Lekarz Monika Szafarowska


Witam!

Opisywane przez Panią dolegliwości, prawdopodobnie mogą być związane z wykonanym znieczuleniem, chociaż może być też szereg innych przyczyn bólu kręgosłupa. W literaturze opisywane są przypadki pacjentów, u których wystąpił tzw. zespół podrażnienia korzeni nerwowych - TRI. Do tego powikłania dochodzi najczęściej w przypadku stosowania 5% lidokainy, podawanej podpajęczynówkowo, gdyż może mieć ona działanie neurotoksyczne. Jednak powinna Pani skonsultować się z lekarzem neurologiem w celu postawienia ostatecznego rozpoznania i rozpoczęcia leczenia (w Pani przypadku najpewniej przeciwbólowego).

Pozdrawiam serdecznie.
Zadaj pytanie ekspertowi
Potret użytkownika anonimowego

Witam, ja również byłam znieczulana 3 razy w kręgosłup podczas 3 cesarskich cięć. Trzeci poród był w 2008 roku. Po znieczuleniu, gdy lekarz rozpoczynał zabieg poczułam straszne pieczenie, czułam jak przecina skalpelem skórę brzucha. W wyniku mojej paniki i krzyku zostałam uśpiona. Od tamtej pory czuję straszny ból w okolicy, gdzie było wkłucie. Czym to jest spowodowane? Czyżby anestezjolog źle dopełnił swój obowiązek? Nigdy dotąd nie czułam takiego bólu.

Potret użytkownika anonimowego

Witam ja rowniez mialam znieczulenie w kregoslup i konsekwencje czuje do dzis. Gdy karmilam malom mialam srtaszne gole plecow nie moglam tego zniesc i nie wiedzialam czy mam zla pozycje przy karmieniu czy to wina tego znieczulenia, ale po miesiacu bole znikly. Jestem juz 18 miesiecy po porodzie i teraz gdy stoje dlugo (mam taka prace ze musze stac) mam znowu te straszne bole i nie wiem co mam robic, czy to normalne ? jakie mogo wyniknac konsekwencje z takiego znieczulenia nastepnym razem ?

Potret użytkownika anonimowego

Witam! Tez mam bóle w kregosłupie po narkozie a jestem po zabiegu operacyjnym ale juz 3 tygodnie i od dzisiejszego dnia (rano) mam ból taki jak by mnie ktoś takim małym "młotkiem" uderzał .
Czy to jest normalnie po zabiegu ?? I czy muszę powiedzieć o tym lekarzowi ??
Proszę o odpowiedz ..

Pozdrawiam

Potret użytkownika anonimowego

Ludziska przesadzacie. Bóle pleców sam osobiście mam po znieczuleniu "podpajęczykowaym" nie jest to przyjemne ale trzeba się z tym liczyć. Osobiście polecam ciepłe okłady (specjalne poduszki żelowe) ból mija dosyć szybko i robi się przyjemnie. Dodatkowo leki przeciwbólowe tableteczka dziennie. Mam nadzieje że ból szybko mi minie, pojawił się w czwartej dobie po zabiegu obejmując powoli cały kręgosłup i plecy. Nie pomaga leżenie na boku i brzuchu ale pomagają ciepłe okłady. Życzę powrotu do zdrowia i uśmiechu.

Potret użytkownika anonimowego

ludzie nie dajcie sobie robić tych zastrzyków bo ja jestem rok po operacji i do tej pory odczówam okropny ból w części lędźwiowej!!! nie polecam nikomu

Potret użytkownika anonimowego

Pasc mozna ze smiechu....Lidokaina....Gdzie sie urodzial Pani ekspert? Stosuje sie bupivakaine evt. ropivakaine. Ponownie, proponuje sie wypowiadac o rzeczach o ktorych cos sie wie.

Potret użytkownika anonimowego

w marcu br miałam cesarkę, już w pierwszej dobie kiedy znieczulenie schodziło dostałam pierwszy raz w życiu migreny, które mam do dziś co ok. 2 tygodnie (9mcy po porodzie), ból jest nie do zniesienia, do tego mdłości. w szpitalu nawet ketonal nie pomagał, dopiero morfina. teraz karmię piersią więc nic mnie nie ratuje, trzeba 3 dni uciążliwego bólu i mdłości przeczekać.
jeśli chodzi o plecy, jedyne dolegliwości to ok. do 2 tygodni po porodzie bolał mnie kark, a do dziś krzyże, ale to od noszenia córci - poza tym żadnych bardziej uciążliwych objawów.
natomiast diametralnie zmienił się mój próg odczuwania bólu - w skali od (słabo) 1 do 10 (nieznośnie) przed porodem 3, po porodzie 8.
dodam, że to była moja pierwsza ciąża, mam 20 lat i nie jestem hipochondryczką - unikam leków i staram się nie zwracać uwagi na ból, a wskazanie do cc miałam przez wąską miednicę i rozstęp spojenia łonowego.
z tymi bólami ja bym się zgłosiła do specjalisty, żadna z moich znajomych po cc w tym ja nie miała takich objawów, lepiej być pewnym, że wszystko jest w porządku i mieć spokój niż pakować w siebie prochy i unikać problemu

Potret użytkownika anonimowego

Witam Ja też miałam 3 cięcia cesarskie. Pierwsze 2003 a ostatnie 2010 r. Mam 32 lata i bóle kręgosłupa okropne. Po codziennych pożądkach wieczorem plecy mnie tak bolą że ze zmęczenia zasypiam na stojąco a najwygodniejsza pozycja do spania to leżenie na brzuchu. Kręgu w który mi się wbijali nie mogę dotknąć. Byłam u lekarza i dał mi skierowanie na rtg kręgosłupa i zalecił ćwiczenia kręgosłupa. Co będzie dalej nie wiem ale z takimi dolegliwościami ciężko żyć.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Rozwiąż działanie i podaj wynik.
Kolejne pytania Znieczulenie w kręgosłup i jego następstwa
Bardzo boję się bólu w trakcie porodu. Myślę poważnie o znieczuleniu, ale obawiam się, że może ono jakoś ...
Czy istnieje jakaś alternatywa dla znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu?
Moja przyjaciółka mówiła, że po porodzie dostała narkozę. Czy zawsze tak się robi? Dlaczego?  
Witam! Jestem w 30 tygodniu ciąży, która jest zagrożona. Przy oddawaniu moczu boli mnie pochwa a brzuch robi się ...